Itálie ~ Info

Stručné a přehledné informace o Itálii: zeměpis, historie, hudba, významná italská města, kultura, politika, cestopis...

Hlavní strana | Návštěvní kniha | Mapa webu | Kontakt | Fotogalerie

↓ Skočit na obsah ↓


Hledání na www.italia.wz.cz

CNW:Counter


Italská města

Roma ~ Milano ~ Torino ~ Napoli ~ Bologna ~ Venezia

Roma (Řím)

Hlavní a největší město Itálie se rozkládá na řece Tibeře (Tevere), 25 km od pobřeží Tyrhénského moře. Říká se mu "věčné město" - hlavním městem je od roku 1870. Podle pověsti založil Řím Romulus, bájný syn římského boha války Marta. Dějepisci kladou počátky města do r. 753 př.n.l. Řím byl postaven na 7 pahorcích obehnaných Aureliánovými hradbami. Najdeme zde velké množství památek z různých dějinných období: Zbytky starověkého Fora Romana (římské forum neboli náměstí), Pantheon (jediná starověká budova, která se zachovala jako celá), Koloseum (Colosseo), Andělský hrad (Castel Sant´Angelo), známé Španělské schody (Piazza di Spagna) z roku 1725, fontána di Trevi z let 1732-62. A samozřejmě zde také (již však na území Vatikánu) najdeme Chrám sv. Petra (basilica di S. Pietro). Řím není střediskem průmyslu, je však důležitým centrem vzdělávání ( římská unverzita má 100 000 studentů), knihoven a muzeí. Cinetta, největší ateliéry filmového italského průmyslu, poskytuje možnost vidět slavné osobnosti světa filmu na módní Via Veneto. Nejznámějším římským fotbalovým týmem je Lazio Roma, se kterým je spojeno jméno útočníka Francesca Tottiho.

Milano (Milán)

Město na severu země v Lombardii se v období průmyslové revoluce rozvinulo v hospodářsky nejvyspělejší italské město. Spolu s městy Turín (Torino) a Janov (Genova) tvoří největší ekonomickou a hospodářskou sílu současné Itálie. Trojhvězdí měst je také nazýváno "průmyslový trojúhelník" (triangolo industriale). Na náměstí Piazza Duomo, považovaném za střed města, se do oblak tyčí katedrála (Duomo) v gotické změti věží a věžiček. Je to největší gotická stavba v Itálii a třetí největší katedrála na světě. S její stavbou započal Gian Galeazzo Visconti v roce 1368 a až do konce 19. stol. zůstala nedostavěná. Milano je městem módy. Za všechny módní značky budu jmenovat jen Giorgio Armani a jeho předváděcí módní centrum navržené japonským architektem. Milano se chlubí i fotbalovými kluby Inter Milano a AC Milano. Nejen milovníkům vážné hudby slibuje zajisté pojem Teatro alla Scala vrcholný umělecký zážitek.

Torino (Turín)

Po Milánu druhé největší město v severní Itálii ( správní středisko Piemontu a provincie Torino) leží na řece Pád, 125 km jihozápadně od Milána. K rozvoji města výrazně přispěl růst automobilového koncernu FIAT (Fabbriche italiane automobili Torino), založený roku 1899 Giovannim Agnellim. Malebné centrum města má pravoúhlý systém ulic s prostornými náměstími a širokými bulváry. Většina významnějších staveb pochází ze 17. a 18. stol., kdy byl Turín hlavním městem savojského a posléze sardinského království, což se odrazilo v jeho architektuře. Pečlivě hlídanou relikvií, uloženou v kapli Santa Sidone, je kus plátna o rozměrech 4,3 m. krát 1,1 m. Je to údajně roucho, do něhož bylo zahaleno Kristovo tělo po sejmutí z kříže. Plátno bylo předmětem mnoha sporů; při zkoumání radiokarbonovou metodou v roce 1988 byl jeho původ datován do let 1260-1390. Pravdou však je, že plátno doprovází záhadné příhody. V roce 1977 kaple vyhořela, ale plátno se podařilo zázrakem zachránit. V nedávné době při dalším požáru bylo opět zachráněno bez poškození hasičem, jemuž se podařilo holou rukou prorazit ochrannou bezpečnostní schránku, ve které je plátno umístěno... Turín je také pyšný na svůj fotbalový klub Juventus Torino. Ve statistikách z roku 2001 je uvedeno, že Juventus je snad nejpopulárnějším klubem v Itálii vůbec. Zajisté vděčí za tuto skutečnost i skvělému útočníkovi a kapitánovi týmu Alessandru Del Pierovi

Napoli (Neapol)

Správní středisko Kampánie se rozkládá 185 km jihovýchodně od Říma. Je námořním přístavem a centrem cestovního ruchu. Třpytící se hladina Neapolského zálivu a sopka Vesuv vytváření charakteristické panorama města, ve kterém se nacházejí nejlepší muzea světa i nejhorší chudinské čtvrti Evropy s vysokou kriminalitou. K významným stavbám Neapole patří impozantní Castel Nuovo ( z let 1279-82 přestavěný pak v 15.stol.), divadlo San Carlo (jedna z největších operních budov na světě) a Národní muzeum, kde jsou uloženy památky řecko-římské éry – sochy, mozaiky a nástěnné malby z antických Pompejí (Pompei). K odvrácené stránce Neapole se zajisté váže pojem 'la camorra', což je součást organizace mafia. Pro milovníky aut nebude překvapením, že zde sídlí firma Alfa Romeo. S Neapolí je spojena i známá píseň Santa Lucia. V poslední sloce písně v italském originále zaznívá:

O dolce Napoli Tu sei l´impero
o suol beato dell´armonia
ove sorridere Santa Lucia
volle il creato. Santa Lucia.

Bologna (Boloňa)

Bologna je univerzitní město. Místní univerzita je však nejstarší na světě, byla založena již v roce 1088. Mezi nejslavnější absolventy univerzity patří básníci Dante Alighieri a Francesco Petrarca. V Bologni najdete studenty na každém kroku, nejčastěji je uvidíte se procházet po náměstí Piazza Maggiore. Před náměstím stojí gotická katedrála Basilica di San Petronio ze 14. Stol. Mezi dominanty města patří 97 m vysoká věž Torre degli Asinelli. Nejcharakterističtějším znakem města jsou arkády tzv. "porticati", můžeme je najít téměř všude. Bolognu proslavil také i univerzitní profesor Umberto Eco, dnes 70-ti letý uznávaný děkan humanistické katedry, svým románem Jméno růže (Il nome della rosa) odehrávajícím se v tajemném středověkém opatství, kde se začínají objevovat záhadné a nečekané vraždy mnichů. Hlavní hrdinové pátrají po vrahovi... Bologna je důležitá i z jiných důvodů: pokud si vyberete pro návštěvu Itálie vlakové spojení, s největší pravděpodobností pojedete vlakem přes Vídeň a pak právě Bolognu. Město je totiž velmi důležitou dopravní křižovatkou, protože vlaky ve směru sever-jih projíždí většinou přes toto město.

Venezia (Benátky)

Lagunové město má neutuchající přitažlivost, starou hrdost, ale také studený závan pomíjivosti. Je spojováno s romantickou láskou, ale i s tragičností smrti. Žádné město světa nebylo ve svých dějinách (literárně i jinak) spojováno tak často se smrtí jako Benátky. Básník Rainer Maria Rilke se oddal kouzlu města slovy: "Nejkrásnější protiváha světa, která až po své ozdoby stojí plná latentní energie, která je stále jemnější a nervní: tyhle Benátky". Černé trupy gondol proplouvají pomalu a vznešeně jako černé labutě tajemnými benátskými zákoutími, která se obzvlášť ráno a večer při západu slunce noří do zvláštní impresionistické mlhy. O turistické průvodce Benátkami zajisté není nouze. Hlavními monumenty historie jsou určitě Basilica di San Marco, pro majestátní zlatou výzdobu je chrám přezdíván „Basilica d´Oro“ (zlatá basilika), stojící na náměstí Piazza San Marco. Náměstí zdobí i věž campanile (tento italský výřez značí vlastně kteroukoli věž se zvonem či zvonici) – Markova věž. Náměstí uzavírá i impozantní symbol benátské moci Dóžecí palác (Palazzo Ducale). Měří 75m na západní a 71,5m na jižní straně. Pravými symboly jsou ponti – mosty. Mosty drží pohromadě a spojují všechny ty malé i velké ostrovy a ostrůvky tvořící lagunové město. Prý je jich na 400 a vedou přes asi 177 kanálů. Nejznámějšími mosty jsou Ponte di Rialto, který byl v minulosti jedním z nejdůležitějších obchodních center Evropy (a i dnes se zde ještě živě uzavírají obchody), a most Vzdechů (Ponte dei Sospiri) spojující Dóžecí palác s někdejším vězením, známým jako olověné komory, ve kterých se ocitl i Giacomo Casanova. A protože obžalovaní po vynesení rozsudku vzdychající kráčeli přes most do svých cel, jmenuje se tento most Vzdechů... Hlavní tepnou Benátek je stejně jako v minulosti Canal Grande, lemovaný paláci nejvýznamnějších a nejbohatších rodin. Pro mladší, kteří by se snad chtěli v Benátkách po italském stylu pořádně pobavit, zde existuje řada míst, kde se dá strávit veselý večer: Diskotéka El Souk (někdy sem nakouknou umělci, protože je v bezprostřední blízkosti Galleria dell´Accademia) Gondoly jsou jedním ze symbolů Benátek, jsou to nanejvýše komplikované čluny. Skládají se se ze 400 až 500kg dřeva. Již po staletí mají délku 10,85 m. Levá strana gondoly, tam kde gondoliere stojí, je o 16 cm delší, jinak by mohl pouze těžko vést plavidlo rovně kupředu. Protože je všechno precizní ruční práce a stavitelů gondol už je velmi málo, je čekací doba na dodávku pět let. Benátky žijí zajímavými slavnostmi i v dnešní době. Chcete si vychutnat jejich kouzlo i vy? Podívejte se do části Reálie, kde najdete pár tipů.


Itálie ~ Info | ©2003-2014 ~ Aktualizace: 03. 08. 2013 ~ Při použití textů uveďte odkaz na tento web. ~ Doporučujeme: www.ogonstore.cz